عدس سبز ، ویژگی های ظاهری و انواع آن

عدس سبز:

آن چیزی که در ایران بیشتر از بقیه معروف است و مورد استفاده مردم ایران در غذاهایی مانند آش و عدس پلو قرار میگیرد همان عدس سبز است.

البته در بعضی از کشورها به این نوع عدس، عدس قهوه ای هم گفته میشود، بنابراین در آن مناطق عدس سبز به گونه خاص از عدس فرانسوی به نام عدس دی پوی(du Puy) گفته میشود که سبز پررنگ است.

عدس سبز را میتوان در سه سایز  متفاوت شامل درشت،متوسط،ریز دسته بندی کرد.

 

سایز درشت عدس سبز :

 

که در تجارت بین المللی به آن Laird Type گفته میشود دانه هایی در اندازه حدودا ۷ تا ۶  میلیمتر دارد و هر ۱۰۰۰ دانه آن حدودا ۶۲-۶۹ گرم وزن دارند.

اگر پوست آن کنده شود داخل آن به رنگ زرد میباشد.

از این عدس نسبت به گونه های دیگر استقبال بیشتری به عمل می آید و طعم آن با توجه به کشوری که در آن کشت میشود ممکن است تفاوت های زیادی داشته باشد اما به هر حال در مقایسه با بقیه طعم بهتری دارد.

عدس سبز درشت laird green lentils

سایز متوسط عدس سبز :

 

که در تجارت بین المللی به آن Richlea گفته میشود دانه هایی در اندازه حدودا ۵.۵ تا ۶ میلیمتر  دارد و هر ۱۰۰۰ دانه آنحدودا ۵۰-۵۶ گرم وزن دارند

اگر پوست آن کنده شود داخل آن به رنگ زرد میباشد

از راست:عدس درشت و عدس سایز متوسط

سایز ریز عدس سبز :

 

در تجارت بین المللی به آن Eston گفته میشود دانه هایی در اندازه حدودا ۴.۵ تا ۵.۵ میلیمتر دارد و هر ۱۰۰۰ دانه آن حدودا ۳۳-۳۷ گرم وزن دارند

این نوع عدس در اصل یک گونه ایرانی است که حدودا ۱۰ روز زودتر از عدس درشت به دست می آید و همچنین ۷ درصد بیشتر از نوع عدس درشت محصول میدهد.

این نوع عدس اولا به دلیل سایز ریز آن و همچنین به این دلیل که در معرض خطر آفت زدگی بیشتری است(ascochyta blight of lentil) مورد استقبال کمتری قرار میگیرد

عدس آفت زده در سمت چپ و عدس سالم در سمت راست

البته در ایران هنوز افراد زیادی از این عدس برای پخت عدسی و یا حتی عدس پلو استفاده میکنند

 

عدس ریز یا eston

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.